39."Tajemnica Pani Ming" - Eric-Emamanuel Schmitt - Mądrości babci klozetowej.

Witajcie kochani~! 

Dzisiaj przychodzę do Was z krótką książeczką Schmitta. Mówię krótką, bo przeczytanie jej zajęło mi powrót ze szkoły, czyli jakieś 45 minut. :) Często, gdy nie mam co czytać lub chcę odpocząć od dłuższych serii to sięgam właśnie po takie maleństwa, dla odskoczni. Więc przedstawiam Wam kolejną pozycję, która wpadła w moje łapki. ^^

I przepraszam, że tak długo nic się nie pojawiało! :<
Czas, czas, czas. ;-;.~* *~.


Tytuł polski: "Tajemnica Pani Ming"
Tytuł oryginalny: "Les Dix Enfants Que Madame Ming n'a Jamais Eus"
Autor: Eric-Emamanuel Schmitt
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 80
Okładka: twarda

"Kolejna po kochanym na całym świecie „OSCARZE I PANI RÓŻY” książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu „OPOWIEŚCI O NIEWIDZIALNYM”.

Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.

W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić."

.~* Kilka cytatów *~.


"Wydaje nam się, że jesteśmy nadzwyczajni, chociaż pochodzimy z tej samej formy? Podobni nawet w przekonaniu o swej wyjątkowości. "

"Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza."

"Ten, kto codziennie nie robi postępów, codziennie się cofa. "

"Człowiek szlachetny wymaga tylko od siebie, prostak wszystkiego wymaga od innych. "

"Doświadczenie jest świecą, która oświetla wyłącznie tego, kto ją trzyma. "

"To wyobraźnia wyróżnia, wyobraźnia przełamuje pospolitość, powtarzalność, jednolitość.(...) Bez niej bylibyśmy podobni, zbyt podobni, zbliżeni do siebie, rozpłaszczeni jedni na drugich w koszach rzeczywistości. "

"Jeśli spotkasz człowieka pełnego zalet, staraj się do niego upodobnić. Jeśli spotkasz człowieka miernego, staraj się odnaleźć jego wady w sobie."

"Wybierzcie zawód, który was pasjonuje, a przez całe życie nie przepracujecie ani jednego dnia. "

"Radość kryje się we wszystkim. Trzeba umieć ją wydobyć. "

"Mędrzec w sobie odkrywa przyczynę własnych przywar. Głupiec oskarża o nie innych."

"Ten, kto góry przenosi, zaczyna od podnoszenia małych kamyków. "

"Człowiek szlachetny okazuje serdeczność bez poufałości. Prostak okazuje poufałość bez serdeczności." 

"Dlaczego ludzie nie znoszą prawdy? Po pierwsze dlatego, że prawda ich rozczarowuje. Po drugie dlatego, że prawda często nie przynosi żadnych korzyści. Po trzecie dlatego, że prawda wcale nie sprawia wrażenia prawdziwej - większość kłamstw jest zręczniej wymyślona. Po czwarte dlatego, że prawda rani. Nie chcę, żebyś prowadził wojnę, wierząc, że szerzysz pokój."

"Prawda to tylko kłamstwo, które podoba nam się najbardziej."

"Każda istota okazuje się wyjątkowa. Jeśli jest inaczej, to dlatego, że my tego nie dostrzegamy."

"Słuchanie lub czytanie bez zastanowienia to daremny trud. "

"Jeśli pozbawia się kogoś kłamstwa, które było podporą jego życia, taki ktoś się załamuje."

"Nie za dużo samotności, nie za dużo towarzystwa. Złoty środek, oto prawdziwa mądrość."

"Czasami los uderza niespodziewanie, lecz wystarczy szczypta wyobraźni, aby go zmiękczyć." 

"Lepiej spełnić uczynek godny uwagi, niż zostać zauważonym. ".~* *~.


Główny bohater - francuski biznesmen - przebywa służbowo w Chinach, w chińskim Grand Hotelu. A jak wiadomo - każdy człowiek czasem musi iść do miejsca, gdzie król chodzi bez straży i piechotą. Tam też poznaje tytułową Panią Ming - babcię klozetową, która mimo niezbyt satysfakcjonującego zawodu roztacza wokół siebie aurę godną królowej. Uwielbia ona opowiadać o swojej dziesiątce dzieci (co jest wręcz niemożliwe w Chinach, bo można mieć tam tylko jedno dziecko), co intryguje głównego bohatera. Każda z historii jest wyjątkowa i wręcz nieprawdopodobna, przez co główny bohater nie wierzy w nie i próbuje odkryć co się za nimi kryje.
Tytułowa pani Ming jest bardzo pozytywnie nastawioną postacią, pełną matczynej miłości. Uwielbia swoje dzieci, co widać w każdej jej wypowiedzi, nawet jeśli historia opowiada niezbyt pozytywnym zachowaniu jej pociechy. Każda z opowieści zawiera jakąś mądrość, popartą dodatkowo cytatem.

"Tajemnicę pani Ming" ciężko nazwać książką, jest to raczej opowiadanie, ze względu na te ledwie osiemdziesiąt stron. Nie narzekałabym, gdyby książka zawierała ich więcej, bo jest naprawdę malutka. Ale za to pełna treści. Z racji niewielkiej objętości czyta się ją bardzo szybko i lekko, jak większość książek Schmidta. Książeczka jest wręcz naszpikowana cytatami, dla mnie nawet za gęsto. Normalnie Paulo Coelho. Chwilami męczyły mnie też wstawki między tymi "ważniejszymi" fragmentami, ale dało się to w ogólnym rozrachunku przeżyć. Może fanką takiej formy nie jestem, ale jakoś to przeczytałam. Bo cóż innego mogłam robić w autobusie?


.~* Wady i zalety *~.

Wady:

- przesyt "mądrymi cytatami"
- monotonne
- chwilami mało ciekawe

Zalety:
- "mądre cytaty"
- specyficzny styl Schmitta
- krótka, łatwa i przyjemna
- szybko się czyta
- morał

.~* Podsumowując *~.

Wielką fanką twórczości Schmitta nie jestem, ale zdarza się, że po coś od niego sięgną, bo wiem, że nie będzie to długie, a zajmie mnie na chwilę. Może nie trafiają wszystkie do mnie tak jak powinny, ale są dobrą odskocznią o dłuższych i bardziej ambitnych serii.

.~* Moja ocena *~.
4/10

"Może być, znośna."


2 komentarze :

  1. Chyba pora sięgnąć po jedną z jego twórczości, aby wyrobić sobie zdanie :P Ale na razie mam za dużo książek do przeczytania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie masz co czytać to nawet spoko jest. Ale jeśli masz to się zajmij czymś ciekawszym. :p

      Usuń

Niesamowicie cieszą mnie Wasze komentarze, które mogę tu czytać. Więc śmiało, zostaw tu coś od siebie. ;)
Z chęcią odpiszę na każdą wiadomość~! <3

Ale jeśli masz pisać coś w stylu "Super blog, zapraszam do mnie (link)" to lepiej sobie odpuść.
Serio. To nie jest blog do reklamowania się.

Zamknieta w pozytywce © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka